Pomoc de minimis: Jak z niej skorzystać? W jaki sposób ustalić limit pomocy?
Pomoc de minimis to forma pomocy publicznej przyznawanej przedsiębiorcom na uproszczonych zasadach (uproszczenie wynika z braku konieczności notyfikacji pomocy Komisji Europejskiej, gdyż pomoc ta odznacza się niewielką wysokością i nie wpływa istotnie na rynek i konkurencję).
Od 1 stycznia 2024 roku limit pomocy de minimis, jaką można przyznać jednemu przedsiębiorstwu (wraz z podmiotami z nim powiązanymi – w rozumieniu załącznika nr I do rozporządzenia KE nr 651/2014) w ciągu trzech kolejnych lat to 300 000 EURO.
Pomoc de minimis najczęściej udzielana jest w konkursach UE dotyczących m.in. szkoleń, udziału w targach, nabywaniu usług B+R, niewielkich inwestycji. Pomoc de minimis przybiera wówczas formę dotacji udzielanej w atrakcyjnej dla firm wysokości np. 80-85%.
Pomoc de minimis nie może zostać przyznana na działalność:
- w sektorze rybołówstwa i akwakultury
- w dziedzinie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej?
- w dziedzinie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej?
Ubiegając się o dofinansowanie w formie pomocy de minimis należy brać pod uwagę pomoc de minimis przyznaną wnioskodawcy w ciągu 3 ostatnich lat, a także pomoc de minimis, z której w ciągu 3 lat skorzystały już podmioty powiązane z wnioskodawcą (np. spółka córka, spółka matka). Przykładowo, jeśli firma powiązana z wnioskodawcą wykorzystała w 2022 roku pomoc de minimis w kwocie 190 tys. EUR, to wnioskodawca będzie mógł ubiegać się w 2024 r. wyłącznie o 110 tys. EUR pomocy de minimis.
W jaki sposób ustalić poziom pomocy de minimis, z której może skorzystać wnioskodawca? Warto skorzystać z systemu SUDOP dostępnego na stronie internetowej: LINK. System (po wprowadzeniu NIP właściwego podmiotu) wskaże zestawienie pomocy de minimis przyznanej poszczególnym podmiotom gospodarczym.
Należy pamiętać, że pomoc de minimis może zostać przyznana nie tylko w odniesieniu do programów UE (dotacji). Pomocą de minimis jest także m.in. amortyzacja jednorazowa umożliwiająca dokonanie jednorazowych odpisów do wysokości limitu określonego w danym roku.