Ścieżka SMART: pytania i odpowiedzi

Pytanie 1: Czy w ramach konkursu ścieżka SMART można złożyć wniosek aplikacyjny z kilkoma różnymi modułami?

Odpowiedź: Tak, konkurs umożliwia połączenie w jednym wniosku aplikacyjnym kilku różnych modułów jak np. moduł B+R i moduł wdrożeniowy. Co więcej poszczególne moduły mogą, lecz nie muszą być ze sobą powiązane (wówczas mówimy o projekcie linearnym lub nielinearnym).

Pytanie 2: Czy w ramach konkursu ścieżka SMART realizacja modułu B+R jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców?

Odpowiedź: Nie, obowiązkowym modułem dla dużych przedsiębiorstw jest moduł B+R, natomiast mikro, małe i średnie firmy nie są zobligowane do jego realizowania. Trzeba jednak poważnie zastanowić się czy nie objąć projektem modułu prac B+R, gdyż bez jego uwzględnienia szanse na uzyskanie dofinansowania dramatycznie maleją. Dzieje się tak za sprawą kryterium punktowego pn. „”Innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R„.

Pytanie 3: Jakie moduły można objąć projektem w ramach konkursu ścieżka SMART?

Odpowiedź: W ramach projektu można sfinansować moduł B+R, moduł wdrożeniowy, moduł infrastruktury B+R, moduł cyfryzacji, moduł zazielenienie przedsiębiorstw, moduł kompetencji, moduł internacjonalizacji.

Pytanie 4: Jakie jest minimum procentowe kosztów kwalifikowanych na realizację prac B+R w przypadku realizacji projektu obejmującego oba moduły?

Odpowiedź: 20%

Pytanie 5: Co można objąć kosztami kwalifikowanymi w module B+R?

Odpowiedź: m.in. wynagrodzenie personelu B+R, koszt podwykonawstwa, amortyzację sprzętu i aparatury badawczej, koszt wynajmu/leasingu aparatury badawczej, koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, koszty surowców, półproduktów, odczynników, koszty pomocniczych usług obcych, koszty pośrednie (ryczałt 25% sumy kosztów wyżej wymienionych minus koszty podwykonawstwa).

Pytanie 6: Jaki musi być poziom finansowania projektu po stronie firmy, aby uzyskać pozytywną ocenę?

Odpowiedź: Wnioskodawca musi przedstawić adekwatne źródła finansowania realizacji projektu, zaś plan zapewnienia środków finansowych musi być realistyczny i wiarygodny. Ocena zdolności finansowej wnioskodawcy do realizacji projektu zostanie dokonana na podstawie analizy modelu finansowego stanowiącego element dokumentacji aplikacyjnej.

Pytanie 7: Jakie zasady musi spełnić projekt, aby spełniał zasadę zrównoważonego rozwoju?

Odpowiedź: Projekt musi spełniać co najmniej dwie z tzw. zasad 6R: odmów (refuse); ogranicz (reduce); używaj ponownie (reuse); naprawiaj (recover); oddaj do recyklingu (recycle); zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink). Wnioskodawca może także wykazać pozytywny wpływ na inne aspekty środowiskowe w ramach projektu. Kluczowe jest, aby pozytywny wpływ projektu na aspekty środowiskowe został wyrażony we wskaźnikach projektu.

Pytanie 8: Jaki jest maksymalny poziom dofinansowania prac B+R?

Odpowiedź: Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą otrzymać maksymalnie 80% dofinansowania na badania przemysłowe oraz 60% dotacji na prace rozwojowe.

Pytanie 9: Czy w konkursie ścieżka SMART przewidziano minimalny poziom kosztów kwalifikowanych?

Odpowiedź: Koszty kwalifikowane dla dużych przedsiębiorstw to minimalnie 1 mln zł. Dla firm z sektora MŚP nie przewidziano minimalnego poziomu kosztów kwalifikowanych.

Pytanie 10: Jaki jest maksymalny poziom podwykonawstwa w module B+R?

Odpowiedź: Koszty podwykonawstwa nie mogą przekroczyć 70% kosztów ogółem w module B+R.

Pytanie 11: Czy podwykonawcą może być podmiot powiązany z Wnioskodawcą?

Odpowiedź: Nie. Proszę pamiętać, że podwykonawca powinien być co do zasady wyłoniony w oficjalnym postępowaniu (zgodnie z właściwymi wytycznymi).

Pytanie 12: Czy konstruując budżet modułu B+R lepiej korzystać z podwykonawstwa czy też te same działania ująć w koszcie wynagrodzeń?

Odpowiedź: Patrząc na tę sprawę z perspektywy kosztów pośrednich zdecydowanie korzystniej ująć te działania w wynagrodzeniach, gdyż od podwykonawstwa nie są liczone ryczałtowe koszty pośrednie. Zatem im wyższy poziom podwykonawstwa, tym niższy poziom kosztów pośrednich (w porównaniu do sytuacji gdy podwykonawstwo zostałoby zamienione np. na koszty wynagrodzeń). Oczywiście nie zawsze zamiana podwykonawstwa na wynagrodzenia jest możliwa, gdyż w niektórych sytuacjach jedynym podmiotem zdolnym do zrealizowania pewnych działań jest podwykonawca (np. z uwagi na posiadanie specjalistycznej kadry, sprzętu, technologii, uprawnień itp.).

Pin It on Pinterest

Skip to content