Energia plus – preferencyjna pożyczka np. na odnawialne źródła energii w Twojej firmie

1 kwietnia 2022 r. rusza kolejny nabór w programie Energia Plus, w ramach którego można sfinansować inwestycje mające na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko.

Most, Molo, Przednia, Most Wantowy, Opublikuj, Ocean

Zakres przedsięwzięć realizowanych przez przedsiębiorców w ramach programu jest szeroki:

  1. Zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych.
  2. Ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery dla źródeł spalania paliw o mocach 1 MW – 50 MW.
  3. Ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery dla źródeł spalania paliw o mocach powyżej 50 MW.
  4. Ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery z działalności przemysłowej (z wyłączeniem źródeł spalania paliw).
  5. Przedsięwzięcia zgodne z „Obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej” mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych.
  6. Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się energię ze źródeł odnawialnych).
  7. Modernizacja/ rozbudowa sieci ciepłowniczych.

Energia Plus umożliwia skorzystanie z dotacji lub z preferowanej pożyczki. Dotacja (do 50% kosztów kwalifikowanych) jest ograniczona tylko do przedsięwzięć wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej technologię ORC (Organic Rankine Cycle) – w chwili obecnej dofinansowanie w formie dotacji nie jest możliwe (z uwagi na wyczerpanie puli alokacji). Preferencyjna pożyczka (w wysokości 0,5 – 300 mln zł) może natomiast pokryć do 85% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo pożyczka jest udzielana na maksymalnie 15 lat z możliwością umorzenia w wysokości 10% wypłaconej kwoty, jednak nie więcej niż 1 mln zł. Oprocentowanie pożyczki to: WIBOR 3M + 50PB, nie mniej niż 1,5% w skali roku. Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki: 745 mln zł.

Pin It on Pinterest

Skip to content