Innowacja to nie tylko Twój produkt!
Innowacyjne metody wsparcia projektów w perspektywie finansowej 2021-2027
Obecnie trwa wygaszanie perspektywy finansowej 2014-2020 na rzecz nowej na lata 2021-2027. W nowej strategii finansowej UE na lata 2021-2027 zaplanowano następcę dobrze znanego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (#POIR) – jest to program o nazwie #FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Najczęstszą formą finansowania pozostanie, jak do tej pory dotacja bezzwrotna. Jednak oprócz tej klasycznej metody udzielania wsparcia planowane są również nowe instrumenty finansowe.
Szybko zmieniające się otoczenie biznesowe, wprowadzanie nowych technologii, wszechobecna cyfryzacja i robotyzacja powodują, że przedsiębiorstwa z wielu branż poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą im na utrzymanie lub zwiększenie dotychczasowego poziomu konkurencyjności. Dużym problemem jest, w przypadku firm nieposiadających własnego zespołu badawczego, pozyskanie odpowiedniej wiedzy i pomysłów na skuteczne wdrożenie innowacji produktowej lub procesowej.
Samodzielne nawiązywanie współpracy z jednostkami badawczymi, politechnikami czy zespołami w różnego typu instytutach badawczych zazwyczaj kończy się na wielomiesięcznych rozmowach i zniechęceniu przedsiębiorcy. Dodatkowo, w przypadku nawiązania nici porozumienia i chęci obopólnej współpracy pojawiają się problemy prawne i administracyjne, związane z prawem własności, z przeprowadzeniem badań i eksperymentów, z wykorzystaniem infrastruktury czy też z pozyskaniem potrzebnego kapitału.
Połączenie wiedzy naukowej z wyczuciem biznesowym, podejściem ekonomicznym i prorynkowym wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla innowacyjnych, przełomowych projektów.
Receptą na te problemy może być transfer technologii pochodzących z organizacji badawczych – w perspektywie finansowej UE 2021-2027 wspierane będą działania dotyczące komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności powstających w środowisku naukowym. Planowane są działania ułatwiające inkubację, akcelerację i wzrost spółek odpryskowych tworzonych przez naukowców, z wykorzystaniem infrastruktury i zasobów ludzkich centrów transferów technologii i innych podmiotów zajmujących się komercjalizacją wyników badań realizowanych w środowisku naukowym. Planowane działania mają zwiększyć liczbę innowacyjnych spółek zakładanych przez naukowców oraz zwiększać podaż spółek, które mogą być atrakcyjnym przedmiotem inwestycji ze strony funduszy venture capital.
Oraz więcej firm składa wnioski i uzyskuje dofinansowanie w programach Komisji Europejskiej – największą popularnością cieszy się EIC Accelerator, EIC Pathfinder czy też EIC Transition. Jak w każdym działaniu, także i w konkursach europejskich konieczne są nakłady ponoszone nie tylko na realizację projektu, ale również jego dobre przygotowanie oraz nakłady na organizację zespołu opracowującego dokumentację. Obecnie nie jest możliwe rozliczenie kosztów przygotowania dokumentacji w projekcie, który ma podlegać dofinansowaniu.
Rozwiązanie proponowane przez Polską Agencję Rozwoju przedsiębiorczości #PARP to wsparcie działań przygotowawczych wniosków składanych do komisji Europejskiej: Granty na Eurogranty. Działanie to jest dostępne dla organizacji badawczych oraz przedsiębiorców. Koszty kwalifikowane w takim wniosku to przede wszystkim: koszty aplikowania do programów Unii Europejskiej zarządzanych centralnie typu Horyzont Europa, w tym koszty opracowania wniosku oraz poszukiwania partnerów konsorcjum m.in. poprzez spotkania brokerskie. Działanie to ma się przyczynić do wzrostu liczby podmiotów z Polski, skutecznie konkurujących o finansowanie na poziomie Unii Europejskiej.
Kolejnym produktem, jaki coraz częściej wprowadzany jest przez instytucje rozdzielające środki unijne (na przykład Narodowe Centrum Badań i Rozwoju #NCBR) są innowacyjne zamówienia publiczne. Działanie to dotyczy konkretnych, ważnych, wybranych przez Instytucję problemów, jakie powinny być rozwiązane (np. budownictwo zeroemisyjne modułowe, gospodarka o obiegu zamkniętym #GOZ, budownictwo pasywne, polityka energetyczna, zrównoważony rozwój). Wiąże się to z wykorzystaniem trybu partnerstwa innowacyjnego oraz zamówień przedkomercyjnych. W tym modelu tym państwo poprzez instytucje pośredniczące (NCBR, PARP) odgrywa rolę inteligentnego zamawiającego, kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów. W ramach innowacyjnych zamówień publicznych finansowane będą prace badawczo-rozwojowe, w tym również takie, które prowadzą do opracowania w pełni działającego w skali 1:1 demonstratora technologii. Jako uzupełnienie innowacyjnych zamówień organizowane będą także Wielkie Wyzwania – konkursy otwarte dla wszystkich uczestników (w tym indywidualnych wynalazców, studentów, uczniów etc.), dotyczące opracowania nowych rozwiązań. Rolą tych konkursów, oprócz zebrania najlepszych pomysłów technologicznych, jest popularyzacja innowacji.