Innowacyjne projekty europejskie – nabór już trwa!

Masz innowacyjny pomysł?

Nie chcesz czekać, aż pojawią się krajowe konkursy typu „Szybka Ścieżka”? Twoje rozwiązanie jest przełomowe? EIC Accelerator to rozwiązanie dla Ciebie!

DLA KOGO DOFINANSOWANIE?

– mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

– small mid-caps, czyli przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 osób

Powinieneś posiadać rozwiązanie (produkt, usługę), która jest już na etapie demonstracji prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Początkowy TRL (poziom gotowości technologicznej) musi być na poziomie minimum 5/6.

Projekt powinien być przełomowy a jego realizacja powinna być obarczona wysokim ryzykiem.

TEMATYKA KONKURSU

Konkurs podzielony jest na dwa główne filary: OPEN z alokacją 0,6 mld EUR oraz CHALLENGE a alokacją 0,5 mld EUR. CHALLENGE zawiera trzy tematy badawcze:

Zielone innowacje dla odbudowy ekonomicznej UE

Technologie cyfrowe

Technologie zdrowotne

RODZAJE DOFINANSOWANIA EIC ACCELERATOR

W konkursie dofinansowanie składa się z dwóch komponentów:

– pierwszy, tzw. komponent dotacyjny to 70% dofinansowania do kosztów projektu, nie więcej niż 2,5 mln EUR w ciągu 24 miesięcy. Small mid caps nie kwalifikują się do dotacji. Jest to dofinansowanie dobrze znane z projektów B+R, np. z Szybkiej Ścieżki. Dofnansowanie służy realizacji prac od TRL 5/6 do 8.

– drugi, tzw. komponent inwestycyjny, opiera się o przekazanie maks. 25% udziałów, z długą średnią perspektywą zwrotu z inwestycji (ok. 10 lat). Komponent inwestycyjny to od 0,5 do 15 mln EUR. Small mid caps kwalifikują się jedynie to tego rodzaju dofinansowania. Dofinansowanie służy realizacji TRL 9 i zwiększenia skali działalności (scale up)

JAK POŁĄCZYĆ OBA KOMPONENTY DOFINANSOWANIA?

– wnioskowanie jedynie o dotację (tzw. grant first) – od TRL 5/6 do TRL 8. Wnioskodawca powinien posiadać środki na wdrożenie (TRL 9)

– wnioskowanie jedynie o dotację (tzw. grant only) – od TRL 5/6 do TRL 8, przy czym pomysł jest tak przełomowy i ryzykowny, że określenie potencjału rynkowego jest niemożliwe.

– w trakcie realizacji projektu można zawnioskować o komponent inwestycyjny, jak również od razu na etapie składania wniosku złożyć dokumentację do obu komponentów.

OCENA WNIOSKU

W odróżnieniu od konkursów krajowych ocena wniosku jest dwuetapowa.

Etap pierwszy, tzw. short application, to wypełnienie interaktywnego formularza, prezentacja i film. Główne kryteria oceny to: excellence (doskonałość naukowa), impact (wpływ) oraz level of risk (poziom ryzyka). Ocena jest dokonywana w formule GO-NO GO. Czas oczekiwania na wynik to 4-6 tygodni od złożenia.

Etap drugi, full aplication, również składany jest przez platformę wspomaganą sztuczną inteligencją. Oceniane są: excellence, impact, level of risk.

Ocena polega na przesłaniu pełnej aplikacji, która będzie oceniana przez trzech ekspertów. Jeśli wniosek przejdzie ocenę, nastąpi spotkanie – prezentacja projektu – w gronie sześciu ekspertów z wnioskodawcą. Wynik po 2-3 tygodniach od spotkania.

TERMINY NABORÓW

Short application można składać w trybie ciągłym, a pełny wniosek w konkretnych terminach. W 2022 roku będą 4 terminy co 3 miesiące.


Zapraszamy do współpracy!

Pin It on Pinterest

Skip to content