Sieć otwartych innowacji – dotacja 200 tys. EUR na transfer technologii dla MŚP

Mikro i małe firmy, które np. nie zdążyły złożyć wniosku o dofinansowania w ramach bonu na cyfryzację mają szansę zaaplikować o dofinansowanie na transfer technologii w ramach Działania 2.2 Otwarte innowacje – wspieranie transferu technologii. Czas na złożenie aplikacji mija 15 grudnia 2021, jednak nabór może zostać wcześniej zawieszony. W puli środków do wydatkowania jest tylko 5,5 mln zł z opcją zwiększenia w trakcie trwania konkursu.

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA KONKURSU

Konkurs kierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z siedzibą w Polsce. Działalność powinna być czynnie prowadzona, nie ma jednak znaczenia staż przedsiębiorcy na rynku. Okres naboru: 8.10.2021 – 15.12.2021. W trakcie trwania Konkursu ARP może zawiesić prowadzenie naboru Wniosków, w przypadku, gdy wartość wnioskowanego dofinansowania liczona na podstawie złożonych Wniosków przekroczy 150% środków przeznaczonych na Konkurs (ARP ogłosi zawieszenie w wyprzedzeniem dwóch dni kalendarzowych). Niewielka liczba środków w puli oraz możliwość wcześniejszego naboru mogą skłonić firmy do aplikowania z wybrakowaną dokumentacją. W takim przypadku istnieje ryzyko odrzucenia wniosku z przyczyn formalnych. Na etapie oceny formalnej I stopnia weryfikowane jest bowiem, czy wraz z Wnioskiem przedłożono co najmniej następujące załączniki:
– opinię o innowacyjności Technologii,
– część finansową Wniosku,
– wycenę lub Uzasadnienie ceny Technologii,
– Oświadczenie Wnioskodawcy o spełnianiu kryterium MŚP,
– Umowę warunkową,
a także czy ww. załączniki są kompletne. Niezłożenie powyższych załączników lub też ich złożenie jako niekompletnych powoduje odrzucenie Wniosku na etapie oceny formalnej I stopnia, bez wezwania Wnioskodawcy do ich uzupełnienia.

Projekt może być sfinansowany z pomocy regionalnej (przyznawanej zgodnie z mapą pomocy regionalnej – poniższa tabela) lub z pomocy de minimis.

Tabela. Poziomy dofinansowania zgodne z mapą pomocy regionalnej
W przypadku pomocy de minimis maksymalny poziom dofinansowania to 70%. Jest to zatem wariant bardziej korzystny dla firmy, wymaga jednak posiadania przez firmę (oraz firmy z nią powiązane) niewykorzystanej pomocy tego rodzaju (poziom pomocy można sprawdzić TUTAJ).

Projekt powinien zostać zakończony do 31.12.2022 r.
Maksymalna wysokość dotacji: 200 tys. EUR
Minimalna wysokość dotacji: 150 tys. zł

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się tylko koszty nabycia Technologii, tj. koszt nabycia Technologii lub uzyskania licencji do Technologii


NA CZYM POLEGA PROJEKT?

Projekt koncentruje się na wsparciu przedsiębiorców w transakcji nabycia technologii lub uzyskania licencji do technologii. Dawcą technologii może być podmiot (np. firma) dysponujący prawami do Technologii, jak również podmiot uprawniony do rozporządzania prawami do Technologii (dystrybutor), który jest stroną Umowy warunkowej dotyczącej transferu Technologii zawieranej z Wnioskodawcą.

Wnioskodawca musi zobowiązać się do wdrożenia Technologii oraz przedstawić kompletny, spójny i racjonalny sposób wdrożenia tej Technologii do praktyki gospodarczej.

Przedmiot projektu musi wpisywać się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (TUTAJ). Projekt powinien prowadzić do wdrożenia przez firmę innowacji produktowej lub procesowej. Aby produkt lub proces stanowiły innowacyjność dla firmy przyjęto minimalny wymóg skali krajowej i międzynarodowej: innowacja występuje jeśli jest znana i stosowana w skali kraju poniżej 3 lat, znana i stosowana w skali międzynarodowej poniżej 5 lat.

Technologia – następujące wartości niematerialne i prawne mogące podlegać komercjalizacji i wdrożeniu w gospodarce, będące przedmiotem oceny w konkursie:
– patenty lub zgłoszenia patentów;
– wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych;
– wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych;
– prawa autorskie do utworów stanowiących oprogramowanie, z wyłączeniem praw autorskich do utworów
– stanowiących oprogramowanie do obsługi działalności administracyjnej Wnioskodawcy (w tym w szczególności oprogramowanie biurowe, oprogramowanie księgowe, systemy operacyjne komputerów osobistych, itp.);
– prawa do chronionych odmian roślin;
– topografia układów scalonych;
– know-how.
Technologia może składać się z więcej niż jednej wartości niematerialnej i prawnej, o ile są ze sobą ściśle związane i uzasadnia to cel Projektu.

W przypadku ubiegania się o pomoc de minimis technologia musi spełniać łącznie następujące warunki:
a) Grantobiorca (Wnioskodawca) nie może przenieść praw do Technologii, ani udzielić na nią licencji, sublicencji w trakcie trwania Projektu oraz przez Okres trwałości Projektu;
b) będzie podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości;
c) będzie stanowić aktywa przedsiębiorcy otrzymującego pomoc i pozostanie związana z Projektem przez Okres trwałości Projektu;
d) będzie nabyta na warunkach rynkowych od osób trzecich, które nie będą Powiązane z Grantobiorcą (kapitałowo, osobowo bądź faktycznie).

Przy wyborze technologii Wnioskodawca nie musi stosować zasad i procedur wynikających z zasady konkurencyjności. Niemniej, technologia musi zostać nabyta na warunkach rynkowych od osób trzecich, niepowiązanych z Wnioskodawcą.

OPINIA O INNOWACYJNOŚCI

Jednym z najważniejszych dokumentów załączanym do wniosku jest opinia o innowacyjności. Dokument powinien być wystawiony np. przez uczelnie, instytuty badawcze czy centra badawczo-rozwojowe. Osoba wydająca opinię musi być bezstronna (m.in. nie może pozostawać w stosunku pokrewieństwa z Wnioskodawcą lub Dawcą technologii).
Wzór opinii o innowacyjności (TUTAJ).

WARTOŚĆ TECHNOLOGII

Wartość technologii jaka zostanie zbyta w ramach projektu musi zostać odpowiednio potwierdzona. Do wniosku należy dołączyć:
wycenę sporządzoną przez akredytowany w ramach Projektu ARP S.A. podmiot i wykonaną w ramach Umowy o powierzenie grantu na usługę doradczą w Projekcie ARP S.A.
lub
uzasadnienie ceny technologii, przy czym uzasadnienie ceny technologii powinno zawierać:
(1) klarowny opis sposobu kalkulacji,
(2) analizę rynku: m.in. identyfikację produktów konkurencji, ceny analogicznych produktów, opis przewag przedmiotu wyceny,
(3) przedstawienie założeń i uzasadnienie przyjętej wysokości sprzedaży,
(4) przedstawienie założeń i uzasadnienie przyjętej wysokości kosztów.

W przypadku nabycia licencji na technologię opis powinien zawierać także stawkę opłat licencyjnych wraz z jej uzasadnieniem. Ponadto stawka opłat licencyjnych powinna zostać ustalona w relacji do zakresu korzystania z praw majątkowych do technologii i innych kluczowych warunków zawieranych umów licencyjnych (wyłączność/ niewyłączność, zakres terytorialny licencji, czas trwania, pola eksploatacji/zakres korzystania, istniejące dodatkowe, poza opłatą licencyjną, świadczenia licencjobiorcy na rzecz licencjodawcy, schemat rozliczeń, istnienie pierwszeństwa nabycia praw do technologii przez licencjobiorcę).

WDROŻENIE TECHNOLOGII

Za wdrożenie technologii odpowiada nabywca technologii (Wnioskodawca) – koszty wdrożenia nie są objęte niniejszym projektem. Na etapie oceny projektu zweryfikowane zostaną: realność wdrożenia nabywanej Technologii w zadeklarowanym terminie i przy posiadanych zasobach organizacyjnych, ludzkich i finansowych Wnioskodawcy; czy Wnioskodawca posiada wiedzę, zarówno co do sposobu wdrożenia nabywanej Technologii, jak i docelowego sposobu produkcji nowego (udoskonalonego) produktu lub świadczenia nowej (udoskonalonej) usługi w oparciu o wdrożoną Technologię (w przypadku innowacji produktowych) lub zmian w sposobie (metodzie) wytwarzania dotychczasowego produktu lub świadczenia usługi (w przypadku innowacji procesowych).
Wdrożenie technologii musi prowadzić do zwiększenia przychodów firmy. Wzrost przychodów musi zostać odzwierciedlony we wskaźniku rezultatu pn. „Wzrost przychodów ze sprzedaży w skali przedsiębiorstwa”. Wartością docelową wskaźnika jest przychód firmy w trzecim pełnym roku obrotowym następującym bezpośrednio po roku bazowym (tj. roku wdrożenia technologii).

ZA CO MOŻNA OTRZYMAĆ PUNKTY?

1. Poziom gotowości technologicznej innowacji (punktacja: 0-3 pkt.; minimum punktowe: 1 pkt.)

– TRL 9 – działająca technologia została sprawdzona w warunkach operacyjnych z pozytywnym wynikiem – 3 pkt
– TRL 8 – technologia po etapie zamknięcia i ostatecznej kwalifikacji – 2 pkt
– TRL 7 – zaprezentowano działanie prototypu technologii w warunkach operacyjnych – 1 pkt
– TRL 6 lub niższy – 0 pkt – ocena taka eliminuje Wniosek

Punktacja przyznawana jest w oparciu o treści wskazane we wniosku.

2. Skala innowacyjności – wymagane minimum: innowacja znana jest i stosowana w skali kraju poniżej 3 lat oraz znana i stosowana jest na rynku międzynarodowym nie dłużej niż 5 lat (punktacja: 0-6 pkt.; minimum punktowe: 2 pkt.).

Punktacja skali innowacyjności jest następująca:
– innowacja jest do tej pory nieznana i będzie zastosowana po raz pierwszy lub jest znana i stosowana w skali międzynarodowej i krajowej poniżej 1 roku – 6 pkt
– innowacja znana jest i stosowana w skali międzynarodowej i krajowej, poniżej 3 lat – 4 pkt
– innowacja znana jest i stosowana w skali kraju poniżej 3 lat oraz znana i stosowana jest na rynku międzynarodowym nie dłużej niż 5 lat – 2 pkt
– innowacja jest znana i stosowana na rynku krajowym dłużej niż 3 lata lub jest znana i stosowana na rynku międzynarodowym dłużej niż 5 lat – Projekt nie spełnia definicji innowacyjności – 0 pkt – ocena taka eliminuje Wniosek.

Skala innowacyjności oceniana według opinii o innowacyjności załączonej do wniosku (więcej na temat opinii o innowacyjności powyżej).

3. Wnioskodawca posiada funkcjonujący dział badawczo-rozwojowy w strukturze organizacyjnej firmy przez okres co najmniej 1 roku przed dniem złożenia Wniosku, w którym w ramach personelu badawczego zatrudnia co najmniej jedną osobę w wymiarze pełnego etatu od co najmniej jednego roku (punktacja: 0-2 pkt.; minimum punktowe: 0 pkt.).

Przykładowe dokumenty potwierdzające posiadanie funkcjonującego działu badawczo-rozwojowego: schemat organizacyjny jednostki wraz z regulaminem lub analogicznym dokumentem określającym zakres kompetencyjny funkcjonujących w ramach struktury firmy komórek oraz umowa o pracę z pracownikiem/pracownikami personelu badawczego zawarta co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia Wniosku.

4. Wnioskodawca w ciągu ostatnich 3 lat obrotowych poniósł na działalność innowacyjną nakłady o równowartości co najmniej 10% sumy obrotów za ten okres lub, w przypadku przedsiębiorstwa rozpoczynającego działalność bez historii finansowej, w bieżącym okresie podatkowym (punktacja: 0-2 pkt.; minimum punktowe: 0 pkt.).

Przykładowe dokumenty potwierdzające poniesienie nakładów na działalność innowacyjną:
1. Sprawozdania statystyki publicznej GUS wymagane od przedsiębiorstw.
PNT-01 Sprawozdanie o działalności badawczej i rozwojowej (B+R),
PNT-02 Sprawozdanie o innowacjach w przemyśle,
PNT-02/u Sprawozdanie o innowacjach w sektorze usług,
lub
2. Sprawozdanie finansowe lub właściwe jego elementy (bilans zysków i strat) lub
3. dokumentacja potwierdzająca skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej sporządzenie dla celów
podatkowych (np. PIT/BR lub CIT/BR)


Kompletna dokumentacja konkursu jest dostępna TUTAJ.

Sprawdź naszą broszurę informacyjną i dowiedz się więcej o konkursie:

Broszura informacyjna – Sieć otwartych innowacji (PDF)

Pin It on Pinterest

Skip to content