EIC Accelerator – jak aplikować o fundusze z samej Brukseli?

W sytuacji, gdy firma posiada zweryfikowany produkt / technologię, może ubiegać się o dofinansowanie na dopracowanie swojego pomysłu w ramach konkursu EIC Accelerator.

Accelerator to program akceleracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ze wszystkich branż. W konkursie w ograniczonym zakresie mogą partycypować także duże przedsiębiorstwa – tzw. small mid-caps (zatrudniające do 500 pracowników), jednak ich udział jest ograniczony wyłącznie do komponentu inwestycyjnego.

Komisja Europejska preferuje projekty charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka oraz wysokim potencjałem rozwojowym oraz innowacyjnym. O wsparcie firma musi aplikować samodzielnie. Nie ma możliwości złożenia wniosku jako konsorcjum.

Warunkiem podstawowym, który trzeba spełnić przy składaniu wniosku, jest posiadanie prototypu oraz dysponowanie w momencie aplikowania gotowością technologii co najmniej na 5/6 poziomie TRL (TRL 5 może być dopuszczony tylko na drodze wyjątku). Oznacza to, że dokonano demonstracji produktu – w laboratorium lub warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Celem projektu jest przede wszystkim dopracowanie rozwiązania do poziomu 8 TRL.

Konkurs podzielony jest na dwie ścieżki tematyczne:

  • Accelerator Open: Nie ma obszarów tematycznych.
  • Accelerator Challenge: Wspierane są start-upy i MŚP, które opracowują rozwiązania w ramach strategicznych technologii

Finansowanie w konkursie

W ramach konkursu dostępne jest finansowanie mieszane (w różnych proporcjach) składające się z:

  • grantu – kwota dofinansowania do 2,5 mln euro – 70% kosztów kwalifikowalnych
  • komponentu inwestycyjnego –  finansowanie kapitałowe w wysokości od 0,5 do 17,5 mln euro (wsparcie głównie w charakterze equity, fundusz inwestycyjny obejmuje do 25% udziałów, czas inwestycji: 7-10 lat).

Wsparcie grantowe obejmuje głównie finansowanie prac nad ostatecznym dopracowaniem produktu lub usługi oraz przygotowanie do komercjalizacji i skalowania.

Czas trwania projektu: od 12 do 24 miesięcy.

Jak wygląda składanie wniosku?

Proces aplikowania jest dwuetapowy – etapy: short application oraz long application. Pierwszy obejmuje skrótowe przedstawienie pomysłu:

  • Krótki wniosek (5 stron)
  • Pitch deck presentation (do 10 slajdów)
  • Video pitch (maksymalnie 3 minuty)

Short application oceniany jest w ciągu 4-6 tygodni w ramach następujących kryteriów zerojedynkowych („GO/NO GO”):

  • Excellence: poziom nowości, zakres innowacyjności rozwiązania (wymagana jest innowacyjność min. na skalę europejską), „timing” innowacji
  • Impact: potencjał do komercjalizacji, potrzeby finansowe (wstępny budżet), wpływ projektu na aspekty społeczne, gospodarcze, środowiskowe itp.
  • Level of risk, implementation, need for Union support: zdolności zespołu i motywacja

Nabór dot. short application ma charakter ciągły. W przypadku pozytywnej oceny wnioskodawca zaproszony będzie do złożenia w przeciągu 12 miesięcy pełnej aplikacji (long application).

Long application oceniany jest w terminie ok. 6 tygodni w ramach następujących kryteriów zerojedynkowych („GO/NO GO”):

  • Excellence: gotowość technologiczna rozwiązania; prawa własności intelektualnej; „timing”; stopień nowości (min. skala europejska),
  • Impact: potencjał zwiększania skali; potrzeby finansowe; analiza rynku, w tym analiza konkurencji; strategia komercjalizacji; analiza kluczowych partnerów, analiza wpływu projektu na otoczenie.
  • Level of risk, implementation, need for Union support: zespół, plan wdrożenia; wysokie ryzyko inwestycyjne; ryzyka rynkowe.

Terminy składania wniosków – Long application w 2022 r.:

  • 23.03.2022
  • 15.06.2022
  • 5.10.2022

Jeżeli projekt zostanie pozytywnie oceniony przez ekspertów projekt wchodzi w ostatnią fazę oceny – panel ekspertów, który odbywa się w terminie do 12 tygodni od zakończenia naboru long application.

Panel ekspertów trwa ok. 40 min. i odbywa się w formie online lub bezpośrednio w Brukseli. W trakcie panelu następuje prezentacja pomysłu oraz sesja pytań i odpowiedzi.

Po zakończeniu panelu następuje ostateczna decyzja o dofinansowaniu projektu.

Pin It on Pinterest

Skip to content