Przemysł 4.0 – ostatnia szansa w Perspektywie 2014-2020 na transformacje cyfrową Twojej firmy

Firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogą zwiększyć poziom innowacji w procesie produkcyjnym dzięki udziale w konkursie Pilotaż Przemysł 4.0, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konkurs dotyczy przedsięwzięć, które polegają na przygotowaniu firmy do wdrożenia kompleksowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz wdrożeniu wybranych obszarów działań w zakresie cyfryzacji, automatyzacji lub robotyzacji.

Historia rozwoju przemysłu jest wciąż otwartą ksiegą – kolejne rozdziały pisane są coraz szybciej. Zalążki przemysłu związane są z wynalezieniem w XVIII wieku silnika parowego. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy. Zastosowanie urządzenia pozwoliło na znaczące przyspieszenie procesów dotychczas wykonywanych ręcznie. Masowa elektryfikacja od XIX wieku, nazwana Przemysłem 2.0, pozwoliła na zmianę procesów produkcyjnych – silniki parowe zostały zastąpione przez urządzenia elektryczne.

Kolejnym znaczącym skokiem technologicznym, prowadzącym do zwiększenia wydajności procesów przemysłowych była powszechna cyfryzacja, nazwana Przemysłem 3.0. Od lat 70 XX wieku pojawiały się komputery, rozpoczęto prace nad automatyzacją produkcji. Oprogramowanie przemysłowe pozwoliło na znaczące zwiększenie wydajności, precyzji i powtarzalności procesów produkcyjnych. Poza procesem technologicznym zaczęły pojawiać się również zalążki systemów do kontroli i planowania procesów produkcyjnych.

Od 1991 roku sieć Internet staje się coraz bardziej dostępna. Powoduje to, ze dane mogą być przesyłane coraz szybciej i w coraz większej ilości. Opracowywane są nowe, szybkie i wydajne technologie. Proces automatyzacji, tak charakterystyczny dla Przemysłu 3.0 ustępuje miejsca nowym wyzwaniom: integracji maszyn, procesów i ludzi. Dzięki połączeniu zasobów ludzkich z powszechnie dostępną informatyzacją i wymianą danych możliwe staje się połączenie odrębnych dotąd światów: maszyn i ludzi w jedną, inteligentną i wydajną sieć – tym właśnie charakteryzuje się koncepcja Przemysłu 4.0. 

Firmy produkcyjne, chcąc nadążać za konkurencją i światowym rozwojem przemysłowym staja w obliczu konieczności włączenia się w proces Przemysłu 4.0 za pomocą narzędzi do przetwarzania i wymiany danych. Należą do nich przede wszystkim systemy, które wspomagają integrację produkcji i jej zarządzanie, m.in. CRP, MES. CMMS, WMS.

Podążając za wyzwaniami, jakie stawiane są obecnie firmom produkcyjnym, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje nowy produkt – dofinansowanie do rozwoju Przemysłu 4.0 w firmie.

Co można sfinansować dzięki udziałowi w konkursie:

  • koszty usługi polegającej na opracowaniu mapy drogowej rozwoju Przemysłu 4.0 w firmie
  • koszty usług doradczych związanych z wdrożeniem mapy drogowej
  • koszty zakupu maszyn i urządzeń koniecznych do wdrożenia wybranego obszaru transformacji
  • koszty zakupu wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej

Zakres tematyczny konkursu:

  • Big Data oraz działania związane z analizą danych
  • Roboty przemysłowe
  • Przemysłowy Internet rzeczy
  • Integracja technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT) i tworzenie systemów cyber-fizycznych (CPS)
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Chmura obliczeniowa
  • Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
  • Sztuczna inteligencja
  • Blockchain
  • Druk addytywny (druk 3D)

O dofinansowanie mogą ubiegać się mali lub średni (z wyłączeniem mikro) przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną, którzy w jednym zamkniętym roku obrotowym trwającym 12 miesięcy, w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożyli wniosek osiągnęli przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 2 miliony złotych.

Maksymalna wartość grantu dla jednego przedsiębiorcy wynosi  800 000,00 zł, z czego maksymalne dofinansowanie (pomoc de minimis) wyniesie 85%

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 28 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00:00).

Pin It on Pinterest

Skip to content