Kredyt na innowacje technologiczne (3.2.2 POIR) a inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

W ramach budżetu projektu 3.2.2, pod pewnymi warunkami, można sfinansować zakup instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, aby taka inwestycja (instalacja) była bezpośrednio powiązana z wdrażaną technologią. Instalacja może być więc uznana za kwalifikowaną, jeśli np. będzie zasilać linię produkcyjną (gdzie wdrożona została nowa technologia).

Koszty zaplanowane do realizacji w ramach poddziałania 3.2.2 (kredyt na innowacje technologiczne) muszą być bezpośrednio powiązane z nową technologią (niezbędne do wdrożenia / uruchomienia nowej technologii, tj. wytwarzania nowych produktów lub świadczenia nowych usług). Dlatego też zakup instalacji fotowoltaicznej jest możliwy w ramach projektu, o ile zostanie wykazany bezpośredni związek z wdrażaną technologią oraz uruchomieniem produkcji nowych produktów. Będzie tak np. w sytuacji gdy instalacja fotowoltaiczna zasili linię produkcyjną (zakupioną w ramach projektu). Wówczas taka instalacja będzie elementem optymalizującym zużycie energii elektrycznej w procesie produkcyjnym.

W ramach 3.2.2 POIR nie będzie można jednak sfinansować zakupu instalacji fotowoltaicznej, gdzie nie będzie bezpośredniego związku z wdrożeniem nowej technologii / uruchomieniem produkcji nowych produktów.

Należy również pamiętać, iż z konkursu są wykluczone projekty realizowane w sektorze wytwarzania energii, jej dystrybucji i infrastruktury energetycznej. Nie można zatem w ramach wskazanego konkursu sfinansować projektów ukierunkowanych np. na budowę farmy fotowoltaicznej.

Finansowanie wydatków na OZE, o którym mowa wyżej należy traktować zatem traktować jedynie w ramach wyjątku.

Pin It on Pinterest

Skip to content