Kredyt na innowacje technologiczne (3.2.2 POIR): zasady punktacji w konkursie

Oprócz warunków formalnych (np. uzyskanie promesy kredytowej) dokumentacja aplikacyjna w poddziałaniu 3.2.2 POIR (kredyt na innowacje technologiczne) jest oceniana według 12 kryteriów punktowych, przyznających projektom łącznie od 0 do 28 punktów.

Do kryteriów punktowych należą (dane na podstawie konkursu ogłoszonego przez BGK tutaj):

Kryteria punktowe – kredyt na innowacje technologiczne

Jak wynika z powyższej tabeli, minimalna liczba wymaganych punktów to 9 z 28 ogółem, tym niemniej należy wyraźnie zaznaczyć, że uzyskanie minimum nie gwarantuje otrzymania wsparcia.

Z punktu widzenia jakości kryteriów konkursu najważniejsza jest technologia będąca przedmiotem wdrożenia w projekcie. Powinna ona mieć postać:

  • prawa własności przemysłowej,
  • wyników prac rozwojowych,
  • wyników badań przemysłowych,
  • nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Wdrożeniu może podlegać technologia własna lub też zakupiona od innego podmiotu. Kluczem jest jej nowość, przez co należy rozumieć technologię, nie będącą powieleniem technologii już istniejących. Technologia nie powinna być także wdrożona w nabywanych środkach trwałych. Ostatni wymóg często kończy się niespełnieniem kryterium: „Zgodność technologii planowanej do wdrożenia w ramach projektu oraz przedmiotu projektu z wymogami dla poddziałania” i skutkuje negatywną oceną projektu. Oznacza to, że planowanie zakupu maszyny, w której zaimplementowano nowoczesną technologię nie jest równoznaczne z wdrożeniem nowej technologii.

Jakość technologii ma także istotne znaczenie dla kryterium „Wydatki przeznaczone na realizację projektu zostały określone zgodnie z katalogiem wydatków kwalifikowalnych oraz są niezbędne do realizacji inwestycji technologicznej i są powiązane funkcjonalnie a wnioskowana kwota wsparcia jest zgodna z zasadami finansowania projektów obowiązujących dla poddziałania„. Wydatki planowane do poniesienia w ramach projektu muszą być niezbędne do realizacji inwestycji technologicznej. Oprócz niezbędności badane jest także powiązanie funkcjonalne pomiędzy nabywanymi środkami trwałymi a także ich związek z technologią (inwestycją technologiczną).

Nowa technologia powinna (choć nie jest to obligatoryjne) odznaczać się konkretnymi cechami (premiowanymi punktowo w kryterium: „Innowacyjność technologii planowanej do wdrożenia w ramach projektu„):

  • implementować nowe korzystne rozwiązania o charakterze innowacyjnym, które nie były wcześniej dostępne w rozwiązaniach alternatywnych (4,5 pkt.), lub
  • stanowić rozwinięcie znanych technologii wprowadzając udoskonalenia wybranych charakterystyk znanych wcześniej rozwiązań, np. szybkości, wydajności (2,5 pkt).

W konkursie należy również wykazać związek pomiędzy nową technologią a nowymi produktami / usługami / procesami. Minimum punktowe w kryterium „Nowość i potencjał rynkowy końcowego rezultatu projektu (towaru, procesu, usługi)” to 1 pkt. i dotyczy spełnienia następującego warunku: „Planowany do wytwarzania/uruchomienia w wyniku realizacji projektu produkt/proces/usługa jest nowy lub znacząco ulepszony i jest wynikiem wdrożenia przedstawionej w projekcie technologii.” Jego niespełnienie skutkuje negatywną oceną całego kryterium. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że spełnienie wskazanego warunku jest raczej łatwe (wystarczy, że produkt / usługa będzie nowy lub znacząco ulepszony jedynie w skali przedsiębiorstwa).

We wskazanym kryterium można zdobyć łącznie 12 pkt. (43 proc. punktów w konkursie ogółem). Punkty – oprócz ww. nowości w skali przedsiębiorstwa – przyznawane są wówczas gdy nowy produkt będzie przełomowy z punktu widzenia danej branży (w skali światowej lub krajowej). Do tego istotne jest spełnienie przez produkt zidentyfikowanych potrzeb rynkowych, unikalność rozwiązania, potencjał zaistnienia rozwiązania w skali międzynarodowej, uniwersalny charakter (tj. posiadanie cech, które mogą umożliwić adaptację rozwiązania do innych celów niż opisane w projekcie), relatywnie krótki czas wdrożenia rozwiązania na rynku. Wszystkie wymagania, oprócz cechy uniwersalności, na ogół nie rodzą większych problemów.

Dodatkowo projekt powinien być realizowany na terytorium RP, dotyczyć inwestycji początkowej (np. założenie nowego zakładu lub dywersyfikacja działalności), a także wpisywać się w wymogi zrównoważonego rozwoju (rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu) oraz zasadę równości szans (m.in. zapewnienie równości szans kobiet i mężczyzn). Ocenie podlegają także posiadane i planowane do pozyskania w ramach projektu zasoby (techniczne, osobowe).

W celu maksymalizacji liczby punktów projektu należy zapewnić, aby projekt wpisywał się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (2 pkt.) lub / oraz technologie branż wysokich i/lub średniowysokich technologii i/lub zaawansowanych technologicznie wiedzochłonnych usług – zg. z Eurostat. Wnioskodawca otrzyma także dodatkowe 0,5 pkt. jeśli przez co najmniej 6 mies. (licząc od dnia złożenia wniosku) będzie członkiem Krajowego Klastra Kluczowego (0,5 pkt.).

Wszystkie kryteria konkursu dostępne są tutaj.

Listy projektów, które przeszły pozytywną ocenę w poprzednich naborach są dostępne np. tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Skip to content