Czym jest mapa pomocy regionalnej? Jak należy ją interpretować?
Odpowiedź na powyższe pytania została określona w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020 (link) – dokument obowiązuje do końca 2020 r.
Zgodnie z paragrafem 1 dokumentu: Rozporządzenie określa obszary kraju, na których jest dopuszczalne udzielanie pomocy regionalnej, maksymalne wielkości tej pomocy, a także rodzaje działalności gospodarczej, dla których udzielanie pomocy regionalnej nie jest dozwolone. W wersji podstawowej sprowadza się to do następującej wizualizacji:
Wskazane na mapie wartości procentowe odpowiadają bazowym poziomom intensywności pomocy regionalnej w zależności od miejsca realizacji projektu) – standardowym dla szerokiej gamy konkursów inwestycyjnych organizowanych w skali krajowej (np. 3.2.1 POIR, 2.1 POIR) jak też regionalnej (np. 3.4.4 RPO MŁP). Przykładowo, duży przedsiębiorca, który planuje zrealizować projekt 2.1 POIR w woj. łódzkim może liczyć na 35 proc. dotacji.
Od wyżej wymienionych wartości bazowych istnieją wyjątki, które faworyzują mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Intensywność pomocy regionalnej podwyższa się bowiem o 20 punktów procentowych brutto w przypadku mikro i małych przedsiębiorców oraz o 10 punktów procentowych brutto w przypadku średnich przedsiębiorców. Tym samym mały przedsiębiorca realizujący np. projekt 1.4.1 RPO w woj. podkarpackim może się starać o dofinansowanie kosztów kwalifikowanych na poziomie 70 proc. Premii nie stosuje się jedynie wówczas, gdy koszty kwalifikowane projektu przekraczają 50 mln EUR.
Dla jasności warto jeszcze wyjaśnić kwestię pomocy regionalnej dla woj. mazowieckiego. W przypadku niektórych lokalizacji bazowa wartość intensywności dofinansowania została zróżnicowana:
- podregiony: ciechanowsko-płocki, ostrołęcko-siedlecki, radomski i warszawski wschodni (35%);
- obszar należący do podregionu warszawskiego zachodniego (20%);
- obszar należący do miasta stołecznego Warszawy w okresie od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. (15%);
- obszar należący do miasta stołecznego Warszawy w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. (10%).
Na koniec należy nadmienić, iż pomoc regionalna nie może być kierowana do konkretnych sektorów gospodarki. Wyłączeniu podlegają m.in. obszary hutnictwa i stali, rybołówstwa i akwakultury, transportu, energetyki. Nie ma również możliwości udzielenia pomocy regionalnej przedsiębiorcom zagrożonym w rozumieniu właściwych przepisów unijnych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw.