Dokumentowanie prac badawczo – rozwojowych w firmie zwiększa szanse na dotację
Wiele firm realizuje, obok bieżącej działalności gospodarczej, także prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na opracowanie nowych technologii, produktów czy procesów. W niektórych branżach (np. farmaceutyczna, automotive) taka działalność jest nieodzowna dla zdobycia lub utrzymania przewagi na rynku.
Potwierdzeniem realizowanych w przedsiębiorstwie prac, oprócz stosownych raportów i analiz, powstających w trakcie realizacji projektów badawczych, są również deklaracje składane do GUS – formularz PNT-01. Deklaracje firma powinna złożyć do 20 lutego każdego roku (za rok ubiegły).
Konsekwencje realizacji prac B+R nie ograniczają się tylko do raportowania do GUS. Sięgają także do sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa. Zakończone sukcesem prace rozwojowe powinny bowiem znaleźć się w wartościach niematerialnych i prawnych (zakończone prace rozwojowe), stanowiąc majątek firmy poddawany amortyzacji.
Z punktu widzenia przedsiębiorstwa konieczność identyfikowania i wyodrębnienia kosztów B+R (np. wynagrodzeń pracowników badawczych), wykazywania zakończonych prac rozwojowych w bilansie firmy oraz składania stosownych deklaracji do GUS może wydawać się niepotrzebną komplikacją (jakkolwiek jest to obowiązek wynikający z regulacji prawnych), tym niemniej w świetle dotacji odpowiednie udokumentowanie działań badawczo-rozwojowych może pomóc w pozytywnej ocenie dokumentacji aplikacyjnej. Dlaczego? Szereg konkursów (głównie na poziomie krajowym – Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) wymaga opisania doświadczenia wnioskodawcy w realizacji prac B+R (jak np. „Szybka Ścieżka„). Niektóre poddziałania, (np. „Badania na rynek”) wymagają również, aby produkt, który zostanie wdrożony dzięki otrzymaniu dotacji był efektem przeprowadzonych samodzielnie lub zakupionych prac B+R.
Na koniec warto przypomnieć, iż ważną motywacją dla przedsiębiorstw w zakresie dokumentacji prac B+R jest także podatkowa ulga na B+R.