„Szybka Ścieżka” okiem praktyka: od czego zależy poziom dofinansowania prac B+R?

Poziom dofinansowanie w konkursie zależy od trzech czynników: statusu Wnioskodawcy (mikro, mały, średni, duży), tzw. skutecznej współpracy przedsiębiorcy oraz poziomu premii za szerokie rozpowszechnienie rezultatów projektu.

Podstawowe poziomy dofinansowania

Standardowe poziomy dofinansowania prac B+R w ramach projektu (uzależniające poziom dofinansowania od statusu przedsiębiorcy) prezentują się następująco:

Status przedsiębiorcy dotacja
(badania przemysłowe)
dotacja
(prace rozwojowe)
mikro przedsiębiorstwo 70% 45%
małe przedsiębiorstwo 70% 45%
średnie przedsiębiorstwo 60% 35%
duże przedsiębiorstwo 50%25%

Przedsiębiorca który nie chce podjąć żadnych innych zobowiązań oprócz realizacji projektu skorzysta ze standardowych poziomów dofinansowania kosztów stanowiących budżet projektu (więcej na temat kosztów projektu znajdziesz tutaj).

Prosty sposób na podniesienie poziomu dofinansowania

Program przewiduje dwa sposoby na podniesienie pułapów dofinansowania prac B+R do następujących poziomów:

Status przedsiębiorcy dotacja
(badania przemysłowe)
dotacja
(prace rozwojowe)
mikro przedsiębiorstwo 80% 60%
małe przedsiębiorstwo 80% 60%
średnie przedsiębiorstwo 75% 50%
duże przedsiębiorstwo 65%40%

W celu zwiększenia dofinansowania do wskazanych wyżej poziomów przedsiębiorca może skorzystać ze specjalnej premii podwyższającej pułap dofinansowania (premia z tyt. szerokiego rozpowszechnienia wyników projektu) poprzez zobowiązanie, iż w ciągu 3 lat od zakończenia realizacji projektu wyniki badań przemysłowych i prac rozwojowych zostaną:

  • zaprezentowane na co najmniej 3 konferencjach naukowych i technicznych (miminum jedna konferencja musi mieć charakter ogólnokrajowy), lub
  • opublikowane w min. 2 czasopismach naukowych lub technicznych znajdujących się w wykazie MNISW, lub
  • rozpowszechnione za pośrednictwem bezpłatnego oprogramowania / oprogramowania z licencją open source.

Innym sposobem na podwyższenie dofinansowania (oprócz premii z tyt. szerokiego rozpowszechnienia wyników projektu) jest spienienie warunku dot. skutecznej współpracy, tj. wykazanie, że projekt zostanie wykonany przez co najmniej 2 przedsiębiorstwa, z których co najmniej jedno należy do sektora MŚP (podmioty nie mogą być powiązane), przy czym żadne przedsiębiorstwo nie może ponieść więcej niż 70 proc. kosztów kwalifikowanych badań przemysłowych / prac rozwojowych. Przez skyuteczną współpracę rozumie się także współpracę między przedsiębiorcą a jednostką naukową, która musi ponosić min. 10 proc. kosztów kwalifikowanych oraz posiadać prawo do publikacji własnych wyników badań.

W praktyce przedsiębiorcy korzystający z „Szybkiej ścieżki” najczęściej decydują ie na premię z tyt. szerokiego szerokiego rozpowszechnienia wyników projektu – w formie prezentacji wyników na konferencjach naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Skip to content